Opis
Cezve to nazwa małego dzbanuszka do kawy z długim uchwytem, który służy do przygotowywania kaw arabskich i tureckich. W języku polskim przyjęła się nazwa „tygielek”, a właśnie kawa przygotowana w tygielku pozwala uzyskać wyjątkowo aromatyczną kawę po turecku. Można spotkać tygielki do kawy wykonane z rozmaitych tworzyw: mosiądzu, stali nierdzewnej, aluminium czy ceramiki. Jednak najlepszym z możliwych materiałów jest miedź, która nadaje wyjątkowy smak kawie, a ze względu na jej właściwości przewodnictwa ciepła możliwe jest przygotowanie naparu w szybkim czasie. Miedziany tygielek do kawy to tradycyjne używane od setek lat naczynie służące do przygotowywania kawy po turecku. Wykonany jest z wysokiej jakości miedzi, z drewnianą, długą rączką, która zapobiega poparzeniu ręki. Miedziany tygielek działa na kuchenkach gazowych, elektrycznych, natomiast do kuchenek indukcyjnych trzeba użyć adaptera. Tygielek umożliwia uzyskanie dużej ilości gęstej pianki i wyjątkowego aromatu kawy. Jak przygotować kawę po turecku
- Nalej do tygielka zimną wodę – około 50 ml na filiżankę kawy.
- Możesz do smaku dodać cukier – w tym celu rozpuść go w wodzie.
- Zagotuj wodę, zdejmij tygielek z ognia, dodaj po łyżeczce kawy na filiżankę.
- Zagotuj kawę.
- Zdejmij tygielek z ognia natychmiast po doprowadzeniu do pierwszego wrzenia, wyrzucając nagromadzoną pianę. Porządnie wymieszaj.
- Zagotuj kawę jeszcze raz, zdejmij tygielek zaraz po drugim zagotowaniu. Piankę możesz wyrzucić lub zostawić.
- Poczekaj, aż pozostały proszek kawowy opadnie na dno.
- Uzyskany napar przelej do ulubionych filiżanek.
- Kawowy napar możesz przyprawić drobno zmielonym kardamonem lub cynamonem.
Konserwacja i czyszczenie tygielka miedzianego
Konserwacja i czyszczenie tygielków przebiega w podobny sposób jak innych przedmiotów miedzianych codziennego użytku. Patynę, czyli zielonkawy nalot, który powstaje na skutek utleniania miedzi, można w łatwy sposób usunąć. Oto niektóre domowe sposoby:
- Rozprowadzenie keczupu na tygielku i pozostawienie go na 15 minut wystarczy, by pozbyć się pierwszych oznak patyny. Keczup należy wytrzeć miękką szmatką, tygielek wypłukać i wypolerować czystą szmatką do tego celu.
- Pasta z mąki, octu i soli. Do jej wykonania przygotuj: filiżankę octu, łyżkę soli, dodawaj stopniowo mąkę do konsystencji pasty. Wszystkie składniki razem wymieszaj. Pastę nanieś na miedziany tygielek, po godzinie spłucz ciepłą wodą i wypoleruj miękką szmatką.
- Sól i ocet. Do płytkiego naczynia wlej filiżankę octu i łyżkę soli. Do roztworu włóż naczynie, pocierając je do momentu, aż cały nalot zostanie rozpuszczony. Użyj miękkiej szmatki do polerowania.
Informacje dodatkowe
Waga | 0,35 kg |
---|
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.